Skutery elektryczne. Motorowery czy motocykle? - Super Soco
Logo pojazdu elektrycznego

Skutery elektryczne. Motorowery czy motocykle?

5 lipca 2019

Żyjemy w ciekawych czasach. Łatwiej dojechać z Krakowa do Katowic niż przebić się na drugą stronę grodu Kraka. Przejazd z jednego końca Warszawy na drugą to jeden wielki korek, bynajmniej nie z butelki szampana. Odpowiedzią na zakorkowane miasta mogą być np. Super Soco Cu-x, czyli skutery elektryczne.

Skuter czy motorower?

Osoby, które na co dzień nie interesują się motoryzacją mogą mieć problem z rozróżnieniem, jak skategoryzować wybrany pojazd: skuter czy motorower? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, a gdy w grę wchodzą skutery elektryczne wszystko komplikuje się jeszcze bardziej.

Skutery elektryczne Super Soco CU-x
Skutery elektryczne Super Soco CU-x homologowane są jako motorowery

Motorower

Chociaż nazwa sugeruje, że motorowery mają stanowić połączenie motocykla i roweru nie do końca jest to prawdą.
Oparte na konstrukcji roweru, często lekko wzmocnione pojazdy z lekkim silnikiem spalinowym pojawiły się na początku XX wieku. W okresie międzywojnia w Niemczech zaczęły się pojawiać „uproszczone motocykle z silnikiem do 100 cm3 pojemności, które miały służyć do szybkiego przemieszczania się po mieście.

Kolejny przełom przyniosły lata 50. To właśnie wtedy pojawiły się mopedy, czyli jednoślady o motorowym lub pedałowym napędzie zamiennym. Co ciekawe pedały przydawały się głównie przy ruszaniu (odpowiadały za start silnika.

Motorower elektryczny

Obecnie motorowerem wg definicji z Prawa o Ruchu Drogowym nazwiemy nie tylko pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³ l, ale też taki, który wyposażono w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a więc motorower elektryczny. Bez względu na rodzaj silnika konstrukcja musi ograniczać prędkość jazdy do 45 km/h .

Motorower elektryczny Super Soco TC

Skuter 50 a skutery elektryczne

Wśród motorowerów, które jak już wiemy definiuje głównie moc silnika wyróżnić należy skutery elektryczne, czyli mopedy o charakterystycznej konstrukcji (kierowca prowadzi skuter z nogami złączonymi). Popularna „pięćdziesiątka” to nic innego jak pojemność silnika spalinowego, która jest górną granicą „motorowerów” („50” wśród elektryków to motorowery i skutery elektryczne o mocy do 4kW).

Skutery elektryczne Super Soco CU-x w trasie
Skutery elektryczne Super Soco CU-x na pierwszy rzut oka nie różnią się od ich spalinowych odpowiedników.

Skuter 125

Są oczywiście skutery elektryczne lub spalinowe o mocniejszym silniku. Chociaż konstrukcyjnie nie sposób ich odróżnić od słabszych kolegów, pod względem prawnym będą to motocykle.

Motocykl elektryczny

Jeszcze do niedawna w Prawie o ruchu drogowym motocykl definiowany był tak:

„Pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół”

Powyższy fragment ustawy sprawiał spore problemy użytkownikom pojazdów elektrycznych o mocy wyższej niż 4kW, w tym skuterów elektrycznych, ponieważ de facto nie było dla nich miejsca w ówczesnym systemie prawnym – wszak nie miały „silnika spalinowego”. Dopiero 1 stycznia 2019 roku wprowadzono nową definicję motocykla:

„Pojazd samochodowy dwukołowy kategorii L3e albo dwukołowy z bocznym wózkiem kategorii L4e, albo trójkołowy kategorii L5e o symetrycznym rozmieszczeniu kół, spełniający kryteria klasyfikacji dla pojazdów odpowiednio dla kategorii L3e albo L4e, albo L5e, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców (Dz. Urz. UE L 60 z 02.03.2013, str. 52, z późn. zm.5)

Motocykl elektryczny Super Soco TC Max.
Super Soco TC Max to wg prawa motocykl 125 (silnik 5kW).


Prawo jazdy na skutery elektryczne

Właściciele skuterów często wpisują w wyszukiwarkę frazy: skuter elektryczny uprawnienia, skuter 50 prawo jazdy. Chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: homologację oraz… wiek kierowcy. Homologacja to nic innego jak dokument, który decyduje o dopuszczeniu pojazdu do uczestnictwa w ruchu drogowym. Zawiera m. in. informacje o mocy silnika oraz prędkości maksymalnej, a tym samym kategoryzuje pojazd pod jedną z omawianych wyżej definicji. Z kolei wiek ma kluczowe znaczenie dla poruszania się motorowerami.

Do jazdy skuterem elektrycznym Super Soco CU-x wystarczy dowód osobisty
Do jazdy skuterem elektrycznym Super Soco CU-x wystarczy dowód osobisty (dla osób urodzonych przed 12 stycznia 1995 roku lub prawo jazdy kat AM

Jaki skuter bez prawa jazdy?

Wszyscy urodzeni przed 12 stycznia 1995 roku, lub do 12 stycznia 2000 roku, ale posiadający kartę motorowerową mogą poruszać się motorowerami, także skuterami elektrycznymi bez prawa jazdy. Młodsi kierowcy mogą jeździć „pięcdziesiątką” tylko jeśli posiadają prawo jazdy co najmniej kategorii AM.


Podobne aktualności

Zobacz wszystkie

SKONTAKTUJ SIĘ

+48 602 585 602

handlowy@super-soco.pl